کود هربان چیست؟

نویسنده: فائزه دانشمند, 1399/11/25

زمان مطالعه: 2 دقیقه, 42 ثانیه

کود هربان چیست؟

کود به هر نوع ماده ی معدنی، آلی و بیولوژیک گفته می شود. کود هربان یکی از نادر ترین مواد معدنی در دنیاست که استفاده آن در بخش کشاورزی تاثیرات شگرفی بر روی گیاهان دارد. از کود هربان برای بهسازی و اصلاح خاک، تغذیه کامل انواع درخت، زراعت، گل و گیاه و... استفا


کود هربان چیست؟

برخلاف کود های شیمیایی که شامل تعداد عناصر محدودی هستند کود ارگانیک هربان شامل بیش از شصت عنصر از قبیل عناصر مغذی ماکرو و میکرو و نیز عناصر نادر و کمیابی است که همگی آنها کمک می کنند که خاک به چرخه طبیعی خود بازگشته و به این وسیله اصلاح و احیاء شود.

مهمترین خصوصیت کود ارگانیک هربان جذب تدریجی و صد درصدی آن است، این ماده معدنی بر خلاف کود های شیمیایی مواد مغذی را به صورت آرام، پیوسته و طبیعی آزاد می نماید و در اختیار گیاه قرار می دهد و گیاه هر زمان که نیاز داشته باشد می تواند از آن استفاده نماید.

کود چیست؟

یک ماده ی طبیعی یا غیر طبیعی می باشد که جهت تامین مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاه به خاک اضافه می شود. در واقع به نوعی می توان گفت کود یک ماده ی آلی یا معدنی بوده که استفاده از آن باعث حاصلخیزی و افزایش عملکرد کمی و کیفی محصول می شود.

استفاده از انواع کود ها باعث می شود که خاک از لحاظ مواد غذایی دچار کمبود نشود. کود ها دارای انواع مختلفی هستند و در حالت کلی به سه دسته شیمیایی، بیولوژیک یا زیستی و آلی یا ارگانیک تقسیم می شوند.

مزایای کود هربان

افزایش سبزینگی و شادابی

افزایش سرعت رشد گیاه

افزایش مقاومت در برابر خشکی

افزایش مقاومت گیاه در مقابل آفات

افزایش مقاومت گیاه در مقابل تغییرات آب و هوا(مقاومت فوق العاده در برابر سرما زدگی)

افزایش کیفیت طعم، رنگ و ظاهر محصول

افزایش میزان باردهی گیاه از لحاظ تعداد، وزن و حجم محصول

نحوه استفاده از کود هربان

نحوه استفاده برای گلدان:

هر 4 ماه یک بار قبل از آبیاری خاک سطحی را نرم و به ازای هر 5 سانتی متر از قطر گلدان یک قاشق مربا خوری از کود ارگانیک هربان را به صورت یکسان روی خاک ریخته و با خاک سطحی مخلوط و سپس آبیاری نمایید.

آبیاری به میزان معمول انجام شود و بهتر است دو الی سه مرحله به گونه ای باشد که آب از کف گلدان خارج نشود.

استفاده از کود هربان به صورت چالکود ممنوع است.

نحوه استفاده برای زمین های زراعی:

استفاده از این کود در زمین های زراعی بسته به نوع محصول متفاوت است. استفاده از این محصول در زمین زراعی به صورت نمک پاش در دور گیاه می باشد. طوری که کود به صورت سطحی ب خاک مخلوط شود، نیاز به چالکود نیست. همچنین این محصول را می توانید دبه صورت محلول پاشی نیز مورد استفاده قرار دهید.


پیشنهاد مطالعه بیشتر

کود کمپوست غنی شده چیست؟

کود کمپوست غنی شده چیست؟

کود کمپوست غنی شده از پایه دامی و گیاهی تشکیل شده و طی روند کمپوستینگ به خوبی تهیه می گردد. کود کمپوست غنی شده هیچ گونه بذر علف هرز، عوامل بیماری زا و ...

کود کامل چیست؟

کود کامل چیست؟

کود کامل یکی از بهترین کود های شیمیایی است. همانطور که از نام آن مشخص است این کود حاوی عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم با نسبت های مختلف است. سه عنصر ذکر ...

کود کشاورزی چیست؟

کود کشاورزی چیست؟

کود کشاورزی، هرگونه مواد طبیعی یا غیر طبیعی که عموما به خاطر مواد مفیدی که در آن وجود دارد در کود کشاورزی برای تقویت خاک مزرعه و باغات از آن استفاده م ...

نظر خود را بنویسید

آگهی ها