بهترین کود های شیمیایی برای رشد گیاهان ساختمانی کدامند؟

نویسنده: فائزه دانشمند, 1399/11/20

زمان مطالعه: 4 دقیقه, 10 ثانیه

بهترین کود های شیمیایی برای رشد گیاهان ساختمانی کدامند؟

انتخاب صحیح نوع کود شیمیایی یکی از سخت ترین مراحل در نگهداری از گل ها می باشد. کود ها در شیوه ساخت، ترکیب و مواد معدنی باهم متفاوت هستند. هریک از گیاهان نیاز های متفاوتی داشته و باید در انتخاب کود شیمیایی مناسب برای آنها به نیاز های گیاه توجه داشته باشیم.


بهترین کود شیمیایی

چرا گیاه های ساختمانی نیاز به کود دارند؟ بهترین کود برای گیاهان ساختمانی کدام است ؟ برخلاف گیاهان فضای باز که طبیعت مواد غذایی مورد نیاز آنها را تامین می کند. مواد غذایی موجود در خاک گلدان ها به دلیل کم بودن خاک محدود هستند. وقتی خاک های گلدانی جدید هستند حاوی مقداری مواد غذایی و کود هستند. ولی بعد از گذشت چند ماه گیاه همه ی مواد غذایی خاک را مصرف می کند. پس اگر می خواهید گیاه تان سالم باشد و به رشد خود ادامه دهد باید به آن کود دهید.

انواع مختلف کود برای گیاهان ساختمانی:

کود شیمیایی

کود های شیمیایی در آزمایشگاه ساخته می شوند. مهم ترین دلیل استفاده از کودهای شیمیایی این است که میزان و درصد عناصر غذایی به خوبی در آن ها مشخص شده و می توان به طور دقیق طبق نیاز گیاه استفاده نمود. بهترین کود شیمیایی کودی است که عناصر لازم برای رشد گیاه را در اختیارش قرار دهد. بزرگ ترین مزیت کود های شیمیایی نحوه ی عملکرد آنهاست که با سرعت زیاد انجام می شود و فورا به نیاز گیاه شما پاسخ داده می شود.

کود مایع

در کود های مایع عناصری مانند آهن، منیزیم و کلسیم وجود دارند که باعث رشد بهتر گیاه می شوند. این کود هم از طریق ریشه گیاهان جذب می شود و هم می توان آن را بر روی شاخ و برگیاهان اسپری کرد. کود های مایع راحت ترین راه برای تغذیه ی گیاهان ساختمانی می باشد زیرا به راحتی با آب مورد نیاز گیاهان ترکیب می شود در نتیجه به راحتی در خاک پخش شده و اثر خواهند گذاشت.

کود حیوانی

کود حیوانی مجموعه ای از مواد موجود در ادرار و مدفوع گاو، گوسفند، مرغ یا هر حیوان دیگری است که از محل نگهداری آن ها به دست می آید. کود حیوانی تازه را نباید پای گیاه قرار داد زیرا تجزیه مواد اولیه کود تازه حیوانی سریع انجام می گیرد و موجب آزاد شدن آمونیاک و تجمع آن در مجاورت ریشه گیاه می شد که باعث خسارت به گیاه می گردد. بهترین زمان برای استفاده از کود حیوانی اواخر پاییز، اواخر زمستان و اوایل بهار است.

کود کمپوست

این کود از پسماند های کشاورزی، خانگی و خوراکی تولید می شود و یکی از عالی ترین کود ها برای گیاهان ساختمانی می باشد. منیزیم و فسفات موجود در این کود سبب آبرفتی شدن خاک و جذب سریع تر مواد مغذی درون خاک می شود. این کود برخی از مشکلات کود تازه از جمله بو را ندارد و از آنجا که رطوبت کمتری دارد، برای حما و نقل سبک تر و راحت تر است.

کود ارگانیک

به هر کودی که از طریق شیمیایی تولید نشده باشد و طبیعی باشد، کود ارگانیک گفته می شود. کود ارگانیک طبیعی بوده و متشکل از، مواد آلی بر پایه کربن است که از مواد زنده یا سابقا زنده به دست آمده است که شامل: فضولات حیوانی، پسماند های گیاهی و دیگر فرآورده های متعدد ارگانیسم های زنده موجود در طبیعت می شود. اکثر مواد مغذی ارگانیک که اغلب به شکل دانه استفاده می شوند، آهسته رها شده و مواد آلی را به خاک اضافه می کنند. بنابراین نیازی نیست که تقریبا به دفعات از آن استفاده کرد.

کود شیمیایی مناسب گیاهان خود را از کجا تهیه کنیم؟

استفاده از کود شیمیایی مناسب نقش اساسی در رشد گیاهان دارد. اکثر کود های شیمیایی موجود در بازار می توانند نیاز گیاهان شما را برآورده کنند اما تهیه کود شیمیایی مورد نیاز از منبعی معتبر نتیجه کار را تضمین می کند.

در حال حاضر شرکت صنایع کود مارال اصفهان (koodforosh.com) یکی از معتبر ترین مراکز تامین کود های شیمیایی است که طیف وسیعی از کود ها را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

برای خرید کود شیمیایی مور نیاز خود به وب سایت قیمت مراجعه نمایید.


پیشنهاد مطالعه بیشتر

کود کمپوست غنی شده چیست؟

کود کمپوست غنی شده چیست؟

کود کمپوست غنی شده از پایه دامی و گیاهی تشکیل شده و طی روند کمپوستینگ به خوبی تهیه می گردد. کود کمپوست غنی شده هیچ گونه بذر علف هرز، عوامل بیماری زا و ...

کود کامل چیست؟

کود کامل چیست؟

کود کامل یکی از بهترین کود های شیمیایی است. همانطور که از نام آن مشخص است این کود حاوی عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم با نسبت های مختلف است. سه عنصر ذکر ...

کود کشاورزی چیست؟

کود کشاورزی چیست؟

کود کشاورزی، هرگونه مواد طبیعی یا غیر طبیعی که عموما به خاطر مواد مفیدی که در آن وجود دارد در کود کشاورزی برای تقویت خاک مزرعه و باغات از آن استفاده م ...

نظر خود را بنویسید

آگهی ها