کود کمپوست غنی شده چیست؟

نویسنده: فائزه دانشمند, 1400/4/5

زمان مطالعه: 3 دقیقه, 51 ثانیه

کود کمپوست غنی شده چیست؟

کود کمپوست غنی شده از پایه دامی و گیاهی تشکیل شده و طی روند کمپوستینگ به خوبی تهیه می گردد. کود کمپوست غنی شده هیچ گونه بذر علف هرز، عوامل بیماری زا و تخم حشرات ندارد. این کود در ادامه فرآیند ساخت با عنصر های غذایی ماکرو مانند فسفر، ازت و پتاس و عناصر غذایی میکرو مانند آهن غنی می شود. در این مقاله به موضوع کود کمپوست غنی شده چیست می پردازیم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.


کمپوست چیست

کمپوست پسماند های آلی تجزیه شده و نسبتا پایدار حاصل فرآیند پوسش هستند و پوسش یا کمپوست کردن عمل پوساندن و تجزیه بقایای گیاهی، حیوانی یا زباله های شهری همچنین لجن فاضلاب است که تحت شرایط خاص و روش های گوناگون انجام می گیرد.

این کود که از پسماند های کشاورزی، خانگی و خوراکی تولید می شود یکی از عالی ترین کود ها برای مصارف کشاورزی به شمار می رود و تولید کنندگان گل و گیاه نیز امکان بهره گیری از این کود را دارند. منیزیم و فسفات موجود در این کود سبب آبرفتی شدن خاک های کشاورزی و جذب سریع تر مواد مغذی درون خاک می شود. کمپوست، خاک بسیار غنی و مورد استفاده است که در مکان های همچون در باغ ها، محوطه سازی، باغداری و کشاورزی به عنوان کود بکار می روند. کمپوست به عنوان یک آفت کش طبیعی برای خاک نیز می باشد.

کود کمپوست غنی شده چیست

این کود از پایه دامی و گیاهی تشکیل شده و طی روند کمپوستینگ به خوبی تهیه می گردد. کود کمپوست غنی شده هیچ گونه بذر علف هرز، عوامل بیماری زا و تخم حشرات ندارد. این کود در ادامه فرآیند ساخت با عنصر های غذایی ماکرو مانند فسفر، ازت و پتاس و عناصر غذایی میکرو مانند آهن غنی می شود.

برای درست کردن کود کمپوست از چه موادی استفاده می کنند

برای درست کردن کود کمپوست، از مواد گیاهی، کود های دامی و یا زباله های شهری استفاده می شود. این مواد به وسیله ی موجودات تجزیه کننده، به کمپوست تبدیل خواهند شد. کیفیت مواد اولیه استفاده شده در ساخت کمپوست بسیار اهمیت دارد. مواد اولیه مهم ترین نقش را در میزان کیفیت کمپوست و همچنین تاثیر گذاری آن در بیشتر شدن عمل کرد و حاصلخیزی خاک خواهد داشت.

انواع کود کمپوست

1-کمپوست حاصل از پسماند تر شهری مثل سبزیجات و مواد غذایی

در این نوع کود کمپوست شده، زباله های تر و بقایای سبزیجات در طول فرآیندی تبدیل به کود آلی می شوند که، به میزان 70 درصد قدر به جلوگیری از مصرف کود های شیمیایی هستند.

کمپوست های تولید شده از زباله های شهری و لجن فاضلاب، سریعا در خاک پوسیده شده و پس از تخمیر غیر هوازی و دادن حرارت، در کشاورزی ارگانیک استفاده می شوند.

2-کود کمپوست سبز

به منظور حاصلخیزی و تقویت خاک، از کاشتن گیاه شبدر استفاده می شود و در هنگام گلدهی گیاه، خاک را زیر و رو کرده که سبب تولید ازت و مواد پوسیده شده می شود.

3-ورمی کمپوست

یک نوع کود آلی تهیه شده از کرم خاکی می باشد که، انواع ویتامین ها، هورمون های رشد و عناصر غذایی مورد نیاز را در خود جای داده و برای رشد و نمو گیاه بسیار مفید است. بوی خوبی داشته و هیچ آلودگی میکروبی ندارد.

4-کمپوست قارچ دکمه ای خوراکی

کود آلی قارچ از خاکی تولید می شود که بعد از کشت قارچ باقی می ماند. این نوع کود از کلش یا دور ریز های ساقه گندم و برنج، کود حیوانی، ملاس، اوره و مواد معدنی مانند گچ هیدراته تشکیل شده است.

مزایای استفاده از کود کمپوست غنی شده

 • افزایش بهره وری تولید
 • جلوگیری از فرسایش خاک
 • فاقد بذر علف هرز، تخم حشرات و عوامل بیماری زا
 • اصلاح کننده خاک های شور و قلیایی
 • مناسب برای تولید محصول ارگانیک
 • کاملا ارگانیک بوده و بی خطر برای انسان، گیاهان و محیط زیست
 • فاقد اثرات سوء بر روی میکروارگانیسم ها و حشرات مفید
 • اصلاح کننده خاک های ضعیف و سبک
 • کاهش مصرف آب
 • کاهش مصرف سموم و کود های شیمیایی
 • قیمت مناسب و کیفیت تضمینی


پیشنهاد مطالعه بیشتر

کود کمپوست غنی شده چیست؟

کود کمپوست غنی شده چیست؟

کود کمپوست غنی شده از پایه دامی و گیاهی تشکیل شده و طی روند کمپوستینگ به خوبی تهیه می گردد. کود کمپوست غنی شده هیچ گونه بذر علف هرز، عوامل بیماری زا و ...

کود کامل چیست؟

کود کامل چیست؟

کود کامل یکی از بهترین کود های شیمیایی است. همانطور که از نام آن مشخص است این کود حاوی عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم با نسبت های مختلف است. سه عنصر ذکر ...

کود کشاورزی چیست؟

کود کشاورزی چیست؟

کود کشاورزی، هرگونه مواد طبیعی یا غیر طبیعی که عموما به خاطر مواد مفیدی که در آن وجود دارد در کود کشاورزی برای تقویت خاک مزرعه و باغات از آن استفاده م ...

نظر خود را بنویسید

آگهی ها