کود کامل چیست؟

نویسنده: فائزه دانشمند, 1400/3/18

زمان مطالعه: 4 دقیقه, 51 ثانیه

کود کامل چیست؟

کود کامل یکی از بهترین کود های شیمیایی است. همانطور که از نام آن مشخص است این کود حاوی عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم با نسبت های مختلف است. سه عنصر ذکر شده موجود در این کود در تمامی مراحل سه گانه کاشت، داشت و برداشت مورد نیاز گیاه هستند و وجود آنها در یک منبع مزیت ویژه ای می باشد. در این مقاله به موضوع کود کامل چیست می پردازیم پس، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.


دسته بندی انواع کود ها

در دسته بندی کود ها معمولا از اصطلاحات و تعاریف خاصی استفاده می شود. سه دسته ی اصلی کود های کشاورزی شامل:

  • کود کامل
  • کود ناقص
  • کود متعادل

می باشد که این نامگذاری ها به مواد مغذی بکار رفته در کود ها اشاره دارد.

کود کامل(NPK) چیست

کود کامل یکی از محبوب ترین کود های شیمیایی بوده که برای تامین عناصر اصلی مورد نیاز رشد گیاه در هر شرایطی می توان از آن استفاده کرد. همانطور که از اسم آن مشخص است این کود حاوی عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم با نسبت های مختلف می باشد که جهت پخش آسان در مزارع و باغات معمولا به شکل گرانول استفاده می شود. به این دلیل به آن کود کامل می گویند که سه عنصر ذکر شده موجود در این کود در تمامی مراحل سه گانه کاشت، داشت و برداشت مورد نیاز گیاه هستند و وجود آنها در یک منبع مزیت ویژه ای می باشد که نیاز به چند کود مختلف را برطرف می کند.

کود ناقص چیست

کود ناقص یا نا کامل همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم شامل کود هایی هستند که در فرمول آنها تنها یک یا دو عنصر اساسی و موردنیاز خاک گیاه یعنی( نیتروژن، فسفر و پتاسیم) وجود داشته باشد. کود های ناقص معمولا برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. از این کود ها برعکس کود کامل در هر شرایطی استفاده نمی شود و تنها در شرایط خاص می توانیم از آنها استفاده کنیم.

کود متعادل چیست

اصطلاح کود متعادل اغلب در ادبیات باغداران و کشاورزانی که زمین های بسیار بزرگی دارند استفاده می شوند. این کود ها بعضی اوقات کود کامل در نظر گرفته می شوند یعنی از هر سه ماده مغذی مقادیر قابل توجهی در فرمول این کود ها قرار داده شده است.

ترکیبات کودNPK

گیاه برای رشد سالم و بهینه خود به واحد های مغذی زیادی نیاز دارد. بدون این مواد مغذی گیاهان نمی توانند به اندازه تمام توان خود رشد کنند، میزان برداشت کاهش پیدا می کند و بیشتر در معرض بیماری قرار می گیرد. مهم ترین مواد مغذی درختان که بدون آنها قادر به ادامه حیات نیستند، به عنوان عناصر ماکرو(مغذی های اصلی) شناخته می شوند: نیتروژن(N)، فسفر(P) و پتاسیم(K).

نیتروژن برای رشد گیاه مناسب است، فسفر برای گل، میوه و رشد ریشه مناسب است و پتاسیم برای سلامت کلی و رشد مناسب است.

اهمیت استفاده از کود کامل

گیاهان نسبت به سایر مواد مغذی به مقادیر بیشتری ازت، فسفر و پتاسیم احتیاج دارند. این سه مورد اغلب به عنوان ریز مغزی های اصلی نامیده می شوند که در میان 17 ماده مغذی ضروری برای حفظ بقاء گیاهان قرار دارند.

عناصر دیگر مانند آهن نیز برای زنده ماندن گیاهان بسیار مهم هستند اما گیاهان به مقادیر بسیار کمتری به آنها احتیاج دارند. بعلاوه گیاهان مختلف نیاز های متفاوتی دارند.

مزایای کود کامل

  • مهم ترین ویژگی این محصول وجود عناصر ضروری در یک ترکیب است که نیاز به استفاده از چند کود را تا حد بسیار زیادی کم می کند.
  • کاهش هزینه های حمل و نقل و نیروی انسانی به دلیل وجود چند نوع عنصر در یک ترکیب.
  • انعطاف پذیری نسبت به عناصر حیاتی (N,P,K) موجود در این کود موجب می شود بتوان از آن در تمامی مراحل رشد گیاه و بر اساس شرایط خاک منطقه استفاده کرد.
  • در بعضی از ترکیبات به دلیل همراه بودن با مواد آلی باعث بهبود خصوصیات فیزیکی و بیوشیمیایی خاک می شود.

معایب کود کامل

  • مختص محصولات خاص می باشد و نمی توان از یک نمونه برای همه محصولات استفاده نمود.
  • کود کامل NPK برای خاک ها با آنالیز های خاص می باشد و نمی توان از یک نمونه برای همه خاک ها با شرایط مختلف استفاده نمود.

بهترین زمان استفاده از کود کامل

بهترین زمان مصرف بر حسب نوع گیاه و نیاز های آن محصول به عناصر غذایی و همچنین مقدار عناصر موجود در خاک طی آنالیز های صورت گرفته متفاوت است. این کود ها را می توان با نسبت های مختلف در زمان های مختلف به کار برد. به عنوان مثال کود کامل NPK که دارای مقدار فسفر بالای می باشند را می توان همراه با کاشت استفاده نمود. و یا آن دسته ای که دارای مقدار نیتروژن بالاتری باشند را می توان در زمان های نیاز گیاهان به نیتروژن مصرف نمود.

این کود ها را نباید در زمان گلدهی درختان استفاده نمود.


پیشنهاد مطالعه بیشتر

کود کمپوست غنی شده چیست؟

کود کمپوست غنی شده چیست؟

کود کمپوست غنی شده از پایه دامی و گیاهی تشکیل شده و طی روند کمپوستینگ به خوبی تهیه می گردد. کود کمپوست غنی شده هیچ گونه بذر علف هرز، عوامل بیماری زا و ...

کود کامل چیست؟

کود کامل چیست؟

کود کامل یکی از بهترین کود های شیمیایی است. همانطور که از نام آن مشخص است این کود حاوی عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم با نسبت های مختلف است. سه عنصر ذکر ...

کود کشاورزی چیست؟

کود کشاورزی چیست؟

کود کشاورزی، هرگونه مواد طبیعی یا غیر طبیعی که عموما به خاطر مواد مفیدی که در آن وجود دارد در کود کشاورزی برای تقویت خاک مزرعه و باغات از آن استفاده م ...

نظر خود را بنویسید

آگهی ها