کود کشاورزی چیست؟

نویسنده: فائزه دانشمند, 1400/3/17

زمان مطالعه: 4 دقیقه, 18 ثانیه

کود کشاورزی چیست؟

کود کشاورزی، هرگونه مواد طبیعی یا غیر طبیعی که عموما به خاطر مواد مفیدی که در آن وجود دارد در کود کشاورزی برای تقویت خاک مزرعه و باغات از آن استفاده می کنند. برای آنکه خاک از لحاظ مواد غذایی متعدد دچار کمبود نباشد استفاده از کود بسیار مفید خواهد بود. در این مقاله به موضوع کود کشاورزی و انواع آن می پردازیم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.


کود چیست

کود، هرگونه مواد طبیعی یا غیر طبیعی است که به خاک یا بافت گیاهان اضافه می شود تا یک یا شمار بیشتری از مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاه تامین گردد. برای آنکه خاک از لحاظ مواد غذایی بی شمار دچار کمبود نباشد به کارگیری کود بسیار سودمند خواهد بود.

کود کشاورزی چیست

کود کشاورزی(Fertilizer) به ماده ی طبیعی یا سنتزی گفته می شود که به خاک یا بافت گیاه اضافه می شود تا یک یا چند ماده ی غذایی مورد نیاز برای رشد گیاه را فراهم کند این مواد می توانند از منبع طبیعی باشند که به اینها کود های ارگانیک، آلی یا طبیعی گفته می شود و می توانند به صورت صنعتی تهیه شوند که به آنها کود شیمیایی یا معدنی گفته می شود.

کود های کشاورزی رشد گیاهان را افزایش می دهند که این هدف از دو راه محقق می شود یکی راه مرسوم است که اضافه کردن مواد غذایی مفید به خاک گیاه است و راه دیگر اضافه کردن برخی کود هاست که کارایی خاک را به وسیله نگهداری آب و هوادهی افزایش می دهند.

ترکیبات کود های کشاورزی به گونه ای است که عناصر مغذی گیاه را فراهم کند.

انواع کود های کشاورزی

انواع کود های کشاورزی به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

  • کودهای آلی
  • کودهای شیمیایی
  • کودهای زیستی(بیولوژیک)

1.کود آلی

کود آلی که به کود ارگانیک میز معروف است،دارای منشا طبیعی و بدون کوچک ترین افزودنی مصنوعی به وجود می آید. در واقع این دسته از کود ها پایه کربنی داشته و بازمانده ی مواد زنده و یا اینکه در گذشته زنده بوده اند، هستند. بقایای گیاهان، فضولات حیوانات و یا ترکیبی از هر دو آن ها از جمله کود های ارگانیک محسوب می شوند.

موارد مصرف کود آلی

کود آلی برخلاف کود شیمیایی برای خاک مضر نبوده و استفاده بیش از اندازه آن ها به گیاه آسیبی نمی رساند.

کود آلی برای رشد سبزی ها، افزایش گل دهی و سر سبزی چمن ها به کار می آید. همچنین جهت تقویت دانه های تازه کاشته شده گیاهان جوان و حتی بالغ مصرف آن بسیار مناسب و به جاست.

انواع کود های آلی

کود آلی کیفیت های متفاوتی داشته و در نتیجه اثر بخشی هر کدام بر روی خاک فرق دارد. در مجموع سه نوع کود آلی وجود دارد.

  • کود حیوانی
  • کود سبز
  • کود کمپوست

2.کود شیمیایی

کود شیمیایی را باید یکی از رایج ترین و به نوعی اصلی ترین نوع کود در میان کشاورزان از زمان جنگ جهانی دوم به بعد دانست و دلیل آن دسترسی آسان، استفاده با حجم کم اما بازده بیشتر، راحتی کار با آن و نیز قیمت پایین تر نسبت به سایر کود ها است. کود شیمیایی، از مواد معدنی تشکیل شده که به آسانی تجزیه و جذب می شوند و به صورت صنعتی تولید و به اشکال مختلفی مانند پودر، گرانول، محلول و گاز عرضه می گردند.

انواع کود های شیمیایی

کود شیمیایی را بر حسب مواد به کار رفته درآن به دو گروه کلی ماکرو المنت و میکرو المنت تقسیم می کنند و اگر کودی شامل نسبت های متناسب همه عناصر پر مصرف و کم مصرف باشد، به آن کود کامل گفته می شود.

کود های ماکرو المنت

کودی که از عناصر پر مصرف در گیاه یعنی ازت، فسفر، پتاس، کلسیم و منیزیم در آن با درصد های متفاوت به کار رفته است.

کود های میکرو المنت

شامل آهن، روی، منگنز و مس می باشد.

3کود زیستی

این دسته از کود ها، شامل استفاده از میکرو ارگانیسم های پر فایده برای پرورش و رشد گیاه و نیز حاصلخیزی خاک بدون ذره ای آلودگی و زیان برای اکوسیستم مزرعه و محیط زیست است.

بر اساس نوع میکرو ارگانیسم استفاده شده به کود زیستی باکتری، قارچی ، جلبکی ، اکتینومیست و میکروارگانیسم موثر تقسیم می شوند.


پیشنهاد مطالعه بیشتر

کود کمپوست غنی شده چیست؟

کود کمپوست غنی شده چیست؟

کود کمپوست غنی شده از پایه دامی و گیاهی تشکیل شده و طی روند کمپوستینگ به خوبی تهیه می گردد. کود کمپوست غنی شده هیچ گونه بذر علف هرز، عوامل بیماری زا و ...

کود کامل چیست؟

کود کامل چیست؟

کود کامل یکی از بهترین کود های شیمیایی است. همانطور که از نام آن مشخص است این کود حاوی عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم با نسبت های مختلف است. سه عنصر ذکر ...

کود کشاورزی چیست؟

کود کشاورزی چیست؟

کود کشاورزی، هرگونه مواد طبیعی یا غیر طبیعی که عموما به خاطر مواد مفیدی که در آن وجود دارد در کود کشاورزی برای تقویت خاک مزرعه و باغات از آن استفاده م ...

نظر خود را بنویسید

آگهی ها