کود کمپوست چیست؟فواید و اثرات استفاده از کود کمپوست

نویسنده: فائزه دانشمند, 1400/2/11

زمان مطالعه: 3 دقیقه, 58 ثانیه

کود کمپوست چیست؟فواید و اثرات استفاده از کود کمپوست

کود کمپوست در ردیف غنی ترین کود های آلی بیولوژیک در دنیا شناخته می شود. حال این کمپوست طی فرآیند هایی با اضافه نمودن برخی عناصر مورد نیاز گیاه غنی تر شده و در کشاورزی به صورت گرانول یا پلت در آمده است. در این مقاله به موضوع کود کمپوست چیست می پردازیم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.


کود چیست

کود هر گونه ماده ی طبیعی یا غیر طبیعی است که به خاک یا بافت گیاهان اضافه می شود تا یک یا شمار بیشتری از مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاه تامین گردد. برای آنکه خاک از لحاظ مواد غذایی پر شمار دچار کمبود نباشد به کار گیری کود بسیار سودمند خواهد بود. گونه های مختلفی از کود با پایه طبیعی و تولید شده به روش صنعتی وجود دارد.

یکی از این کود های تولید شده به روش صنعتی کود کمپوست می باشد.

کود کمپوست

مصرف بی رویه ی کود های شیمیایی و بروز صدمات صدمات زیست محیطی و اختلال در حاصل خیزی خاک باعث مصرف روز افزون انواع کمپوست ها در تولید محصولات کشاورزی شده است.

فواید و اثرات استفاده از کود آلی کمپوست:

 • در خاک های سنگین دانه بندی و تخلل خاک را بهتر می سازد و نفوذ پذیری و تهویه خاک را بهبود می بخشند.
 • در خاک های سبک مانند اسفنج به نگهداری آب و مواد غذایی کمک نموده و از شستشوی آن جلوگیری می کند.
 • اجزای ریز و درشت و مواد معدنی را در بر گرفته و به تشکیل خاک دانه کمک می کند.
 • حالت چسبندگی خاک را کاهش داده و از مقاومت خاک در مقابل ماشین آلات کشاورزی می کاهد و عملیات زراعی با خاک با انرژی کمتری انجام می گیرد.
 • کمپوست می تواند 2 تا 6 برابر خود آب نگهداری نموده و از هدر رفتن آن جلوگیری کند.
 • به خاک رنگ تیره داده و به جذب حرارت و گرم نگه داشتن خاک کمک می کند.
 • کمپوست دارای عناصر غذایی پر مصرف و کم مصرف مورد نیاز گیاهان می باشد که این مواد را به تدریج آزاد و در اختیار گیاهان قرار می دهد.
 • ذرات هوموس(ترکیبات ازت، کربن، اسید فولیک) حاصل از کمپوست دارای خاصیت جذب کنند گی شدید می باشد که عناصر غذایی را به خود جذب نموده و به آسانی در اختیار گیاهان قرار می دهد.
 • کمپوست عموما فعالیت های بیولوژیکی خام را تشدید نموده و به حاصل خیزی خاک کمک می کند.
 • کمپوست دارای خاصیت اسیدی است و در جذب بعضی از مواد غذایی غیر محلول نقش اساسی داشته و از فرسایش خاک جلوگیری می کند.
 • کمپوست علاوه بر کمیت ، در ارتقای کیفیت محصول هم نقش اساسی دارد.
 • استفاده از کمپوست موجب افزایش مقاومت گیاهان در مقابل بیماری ها ، حشرات و تنش های محیطی می گردد.
 • هوموس و مواد آلی خاک را افزایش داده و بعضی از ویتامین ها، هورمون ها و آنزیم های مورد نیاز را تامین می کند، که این مواد نمی توانند به وسیله ی کود های شیمیایی تامین گردند.
 • در جلوگیری از تغییر اسیدی طی خاک همانند یک بافر عمل می کنند.
 • وقتی که در هنگام کمپوست شدن درجه ی حرارت به 60 درجه یا بیشتر می رسد، عوامل پاتوژن و بیماری زا، تخم انگل ها و بذر علف های هرز را نابود می کنند.
 • وزن مخصوص ظاهری خاک را به شدت کاهش داده و بنابر این برای خاک های سنگین و رسی بسیار مناسب و مفید است.

کود کمپوست غنی شده به صورت گرانول یا پلت:

کمپوست طی فرآیند هایی با اضافه نمودن برخی عناصر مورد نیاز گیاه غنی تر شده و به گرانول یا پلت تبدیل و به بازار عرضه می شود.

این عناصر اضافه شده در کود کمپوست گرانوله ،موجب آبرفتی شدن خاک و ذخیره سازی مواد مغذی در کود ها، برای گیاه به مدت 5 تا 6 ماه می شود.

در این حالت حمل و نقل آن آسان، ماندگاری آن بیشتر و مناسب پاشش توسط ماشین آلات کشاورزی واستفاده آسان برای کشاورزان می شود.

از دیگر شاخص های بارز این کود، ارزان قیمت بودن آن می باشد. قیمت هر کیلو از کود کمپوست گرانوله یک دهم کود های شیمیایی است، لذا می تواند برای مصرف کننده و کشاورزان بسیار به صرفه تر باشد.


پیشنهاد مطالعه بیشتر

کود کمپوست غنی شده چیست؟

کود کمپوست غنی شده چیست؟

کود کمپوست غنی شده از پایه دامی و گیاهی تشکیل شده و طی روند کمپوستینگ به خوبی تهیه می گردد. کود کمپوست غنی شده هیچ گونه بذر علف هرز، عوامل بیماری زا و ...

کود کامل چیست؟

کود کامل چیست؟

کود کامل یکی از بهترین کود های شیمیایی است. همانطور که از نام آن مشخص است این کود حاوی عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم با نسبت های مختلف است. سه عنصر ذکر ...

کود کشاورزی چیست؟

کود کشاورزی چیست؟

کود کشاورزی، هرگونه مواد طبیعی یا غیر طبیعی که عموما به خاطر مواد مفیدی که در آن وجود دارد در کود کشاورزی برای تقویت خاک مزرعه و باغات از آن استفاده م ...

نظر خود را بنویسید

آگهی ها