انواع ‏نخ بخیه و جراحی

نویسنده: جلال علیرضایی, 1399/12/20

زمان مطالعه: 4 دقیقه, 12 ثانیه

انواع ‏نخ بخیه و جراحی

‏نخ بخیه یکی از ابزار هایی است که در اتاق عمل زیاد کاربرد دارد و علاوه بر بخیه زدن در مورد پوست-زیر جلد ‏–‏فاشیاو‏...‏برای‏ ‏لیگاتور‏ ‏کردن‏ ‏عروق،در‏ ‏موارد‏ ‏خاص‏ ‏برای‏ ‏گرفتن‏ ‏بافت‏ ‏و‏ ‏اکسپوز‏ ‏کردن‏ ‏آن‏ ‏کاربرد‏ ‏دارد. نخ های بخیه جراحی در حال حاضر یکی از ضروری ترین ابزارها و تهیزات پزشکی موجود در اتاق عمل هستند که جهت ترمیم بافت های آسیب دیده و بستن زخم ها و موضع عمل مورد استفاده قرار م


نخ ها‏ ‏بخیه‏ ‏از‏ ‏چند‏ ‏جهت‏ ‏قابل‏ ‏تقسیم‏ ‏بندی‏ ‏میباشند

‏1-از نظر جذب شدن توسط بدن

‏2-ساختار رشته ای

‏3-منبع تهیه

‏انواع نخ بخیه

‏نخ‌های بخیه را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

۱- نخ‌های بخیه قابل جذب (absorbable sutures):

‏نخ‌های قابل جذب قسمت عمده‌‌ای از استحکام مکانیکی خود را طی دوره‌ای دو ماهه از دست می‌دهند؛ نکته مهم تفاوت بین كاهش استحکام مکانیکی در طی فرآیند جذب و حذف مواد تخریب شده از بدن است. به این ترتیب که یک نخ ممکن است استحکام خود را در مدت کوتاهی از دست بدهد، اما به ماه‌ها و یا سال‌ها زمان احتیاج داشته باشد تا کاملاً جذب شود.

۲ ‏- نخ‌های بخیه غیرقابل جذب (non absorbable sutures):

‏ در مقابل تخریب بیولوژیکی مقاوم بوده و به عنوان یک جسم خارجی در محل، باقی می‌ماند و باید پس از مدت زمان مشخص شده توسط پزشک، حذف گردند.

‏از نظر شکل فیزیکی می‌توان نخ‌های بخیه را به دو دسته تقسیم کرد:

1 ‏-نخ‌های تک رشته‌ای (monofilament sutures)

2- ‏نخ‌های چند رشته‌ای (multifilament sutures)

‏نخ های چند رشته ای خود به دو دسته تقسیم می شوند

  • ‏ افته شده یا قیطان(Braided) ‏: از نظر کارکرد راحت‌تر بوده و گره پایدارتری دارد
    • ‏ ‏پیچیده (Twisted)

‏نخهای تک رشته ای انعطاف‌پذیرتر بوده و نسبت به چند رشته‌ای‌ها راحت‌تر گره می‌خورند. همچنین دقت گره بیشتری داشته و برای جراح امکان انجام روش‌های مختلف گره‌زدن را فراهم می‌کنند. علاوه براین به دلیل داشتن سطوح صاف، اصطکاک کمتری به هنگام عبور از بافت دارند و خطر پارگی بافت را کاهش می‌دهند. این مساله بویژه در جراحی‌های قلب، چشم و اعصاب اهمیت دارد.


پیشنهاد مطالعه بیشتر

انواع ‏نخ بخیه و جراحی

انواع ‏نخ بخیه و جراحی

‏نخ بخیه یکی از ابزار هایی است که در اتاق عمل زیاد کاربرد دارد و علاوه بر بخیه زدن در مورد پوست-زیر جلد ‏–‏فاشیاو‏...‏برای‏ ‏لیگاتور‏ ‏کردن‏ ‏عروق،در‏ ...

نظر خود را بنویسید

آگهی ها