انواع ماشین آلات راه سازی

نویسنده: فائزه دانشمند, 1399/11/27

زمان مطالعه: 5 دقیقه, 12 ثانیه

انواع ماشین آلات راه سازی

به طور کلی ماشین آلات راه سازی از موارد ضروری پروژه هایی همانند راه سازی، استخراج معدن ،شهر سازی و... هستند. وجود این دستگاه ها کمک شایانی به انسان می کند و او را در زمینه ساخت و ساز یاری می دهد. در این مقاله به موضوع انواع ماشین آلات راه سازی و موارد مصر


پروژه راه سازی فرآیند پیچیده ای دارد. ابتدا یک مهندس عمران محاسبات دقیقی را بر آورد می کند سپس مصالح و مواد اولیه تهیه می شود و عملیات فیزیکی آغاز می شود. بعد از طی این مراحل کار به آغاز راه سازی می رسد. در این مرحله برای کار هایی چون حفاری، حفر کانال، خاک برداری و ... از انواع ماشین آلات راه سازی استفاده می شود.

انواع ماشین آلات راه سازی و موارد مصرف آن ها

لودر(Loader):

لودر نوعی تراکتور است که برای جا به جایی خاک و هر گونه چیزی از روی زمین و بارگذاری آن بر روی کامیون یا در محل خاصی استفاده می شود. این دستگاه دارای یک جام در جلوی خود است که در دو طرف دو بازوی متصل شده دارد که برای بارگیری و حمل مواد مختلف به کار گرفته می شود.

لودر ها به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. لودر های چرخ لاستیکی
 2. لودر های چرخ زنجیری
 3. بکهولودر

لودر موارد استفاده بسیاری دارد که برخی از آنها عبارت انداز:

 • حفاری زیر زمین بناها
 • بلند کردن و حمل مصالح ساختمانی
 • ایجاد خاک ریز ها
 • پر کردن خندق ها
 • و...

بیل مکانیکی (Excavator):

بیل مکانیکی می تواند 360 درجه بچرخد و اغلب بزرگ تر از لودر است و برای فعالیت های متوسط تا سنگین استفاده می شود. بیل مکانیکی نیز مانند لودر دارای یک جام (معمولا کوچک نر از لودر) و یک بازوی قابل حرکت در جلو است که کار حفاری ، کندن ترانشه خاکی و تخریب سازه انجام می دهد. مینی بیل مکانیکی نیز وجود دارد که می تواند برای کار های سبک تا متوسط استفاده شود.

بیل های مکانیکی به چهار دسته تقسیم می شوند:

 1. بیل مکانیکی با جام معکوس
 2. بیل مکانیکی با سیستم کابلی
 3. بیل کششی( دراگلاین)
 4. جرثقیل

بیل مکانیکی موارد استفاده زیادی دارد که عبارت انداز:

 • حفر گودال و کانال
 • تخریب
 • مسطح سازی زمین
 • لایروبی
 • و...

غلتک (Compactor):


خاک سست می تواند مشکلات زیادی برای پروژه های عمرانی ایجاد کند، بنابراین اغلب نیاز به ماشین آلاتی مانند غلتک ها جهت متراکم کردن زمین است. غلتک ها ماشین های تخصصی هستند که برای تراکم لایه های خاک یا در مواردی در مکان های دفن زباله استفاده می شوند.

انواع غلتک ها:

 1. غلتک های پاچه بزی
 2. غلتک های شبکه ای
 3. غلتک های ارتعاشی
 4. غلتک های فولادی صاف
 5. غلتک های پنوماتیک
 6. غلتک های کفشک دار
 7. بولدوزر های متراکم کننده

بولدوزر (Bulldozer):

بولدوزر، دستگاه عمرانی سنگینی است که از تیغه فلزی بزرگی که در جلوی خود دارد برای حمل خاک، شن و ماسه، سنگ و مواد دیگر استفاده می کند. به دلیل وجود چرخ های زنجیری، بولدوزر ها ثبات بیشتری دارند و می توانند حجم زیادی از متریال ها را جا به جا کنند. بولدوزر ها ماشین های قدرتمند و همه کاره ای هستند که می توانند در مناطق خشن و سخت ( مناطق شنی و گل آلود) حرکت کنند و مقادیر زیادی از مواد را به سرعت و به شکلی کارآمد حرکت دهند.

اسکریپر (Scraper):

همانند بولدوزر و گریدر، اسکریپر نیز مزایای بی نظیری در مهندسی عمران دارند. این دستگاه مجهز به یک قیف است که بسته به نوع کار با هیدرولیک قابل افزایش یا کاهش می باشد. پس از پر شدن قیف، اسکریپر می تواند مواد را به محل مورد نظر منتقل کند. این دستگاه می تواند مقادیر زیادی از مواد را بدون استفاده از ماشین آلات دیگر حمل کند. اسکریپر مزایای منحصر به فردی را ارائه می دهد و می تواند نیاز استفاده از لودر را کاهش دهد.

اسکریپر ها به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. موتور دار
 2. بدون موتور

در این نوشتار به انواع ماشین آلات راه سازی و موارد استفاده آن ها پرداختیم. چند ماشین پر مصرف را معرفی کردیم. کاربرد آن ها را شرح دادیم و انواع گوناگون آن ها را نام بردیم. امیدواریم این نوشتار پاسخگوی سوالات شما باشد.

برای مشاهده ـگهی های مربوط به ماشین الات بر روی لینک زیر کلیک کنید

مشاهده آگهی ها


پیشنهاد مطالعه بیشتر

خواص متمایز پر کاربرد سنگ بازالت در ساختمان

خواص متمایز پر کاربرد سنگ بازالت در ساختمان

از سنگ بازالت در قسمت های مختلف ساختمان مانند نمای بیرونی استفاده زیادی می شود. به طوری که امروزه معماران زیادی به سمت انتخاب این سنگ روی آورده اند. خ ...

انواع ماشین آلات راه سازی

انواع ماشین آلات راه سازی

به طور کلی ماشین آلات راه سازی از موارد ضروری پروژه هایی همانند راه سازی، استخراج معدن ،شهر سازی و... هستند. وجود این دستگاه ها کمک شایانی به انسان می ...

نظر خود را بنویسید

آگهی ها